O NAMA

UKRATKO O NAMA

Teritorij općine Neum, površine 226 km2, predstavlja dio BiH koji ima izravan pristup Jadranskom moru u ukupnoj dužini od 24,5 kilometara razvedene obalne linije i kao takav predstavlja jednu od najvažnijih turističkih destinacija u BiH.

Velikim bogatstvom prirodnih vrijednosti omogućava raznovrsno korištenje cijelog područja općine u gospodarske svrhe te samim time dodatno stavlja naglasak i na efikasno i održivo upravljanje općinskom komunalnom infrastrukturom.

J.P.“Komunalno Neum“ d.o.o. osnovano je 1979.godine kao javno poduzeće od strane općine Neum prvenstveno s ciljem upravljanja i održavanja sustava vodoopskrbe općine Neum.

Poduzeće djeluje kao jedinstvena cjelina a poslovne aktivnosti koje proistječu iz registrirane djelatnosti, te ostale djelatnosti, su slijedeće:

  • Sakupljanje, pročišćavanje i distribucija vode, tehničko ispitivanje i analiza;
  • Prikupljanje, odvoz i odlaganje komunalnog otpada;
  • Održavanje gradskih i lokalnih ulica i javnih zelenih površina;
  • Održavanje groblja.

Javno poduzeće je pravna osoba koja samostalno obavla djelatnost upisanu u sudski registar radi stjecanja dobiti i obavljanja djelatnosti od općeg interesa. Poslovna adresa i sjedište poduzeća je Put Sv. Ante 72 u Neumu.

Tijela upravljanja javnog poduzeća su:

  • Skupština poduzeća – Općinsko vijeće Neum
  • Nadzorni odbor – predsjednik i 2 člana
  • Uprava – direktor
  • Odbor za reviziju – 3 člana

Trenutno poduzeće zapošljava 47 djelatnika na lokacijama duž Regionalnog vodovoda od Gabele preko Hutova do Neuma i poslovne administrativne zgrade te poslova uređenja grada.

Javno poduzeće dužno je u obavljanju svoje djelatnosti i poslova poduzimati sve mjere zaštite i unaprijeđenja životne okoline u skladu sa važećim propisima.

Obavljanje poslova javnog poduzeća organizirano je po službama. 

DJELATNOSTI I USLUGE KOJE PRUŽAMO

-VODOOPSKRBA-

01-IZVORIŠTA

IZVORIŠTE GABELA

Izvorište je locirano u rejonu Gabele u aluviju rijeke Neretve. Izgrađena su 2 bušena bunara dubine oko 30 m. Kota terena je 4,50 m.n.m. a nivo podzemne vode je 5-10 m ispod terena. Ranijim istražnim radovima, što bi svakako trebalo ponovo potvrditi, moguće je zahvatiti i veću količinu vode od one koja se sada može pumpati.

PUMPNA STANICA GABELA

Bunari su opremljeni bunarskim pumpama sa nepotopljenim motorima. Pumpe su smještene u objekte izgrađene iznad bunara u kojima je smještena i ostala oprema – transformator i gasni hlorinator.  Ugrađene su slijedeće pumpe: Prvi bunar – kota 4,5 mnm, pumpa tipa 4,8 BO 23-20/7 kapaciteta Q=50 l/s, snage N=75 kW, Drugi bunar – kota 4,5 mnm, pumpa tipa 4,8 BO 28-25/4 kapaciteta Q=100 I/s, sanage N=132 Kw.  Kapacitet pumpi je izabran tako da zadovolje potrebe planiranog sustava vodoopskrbe kapacitetom od 50 % potreba. Nije predviđeno da obje pumpe rade istovremeno. U doba manje potrošnje, van sezone, predviđeno je da radi manja pumpa a u toku ljetne sezone, kada su potrebe za vodom veće, radi veća pumpa. Posljednjih godina, rezervoar „Dračevo“ je isključen iz sistema te se voda pumpa direktno iz bunara u rasteretnu komoru Svitava (PS „Svitava“). Ova promjena je potpuno promijenila režim rada pumpi. Pumpe koje se nalaze u ovim bunarima su izabrane za visinu pumpanja od 60-70 m. Isključenjem rezervoara pumpe sada pumpaju vodu u cjevovod koji je dugačak L=10.360,58 m a visina pumpanja je 15-20 m.

IZVORIŠTE BLACE

Pumpna stanica “Blace” predviđena je kao crpilište za sustav vodoopskrbe “Neum”.  Po konceptu Pumpna stanica “Blace” sastoji se od tri radna bunara iz kojih je predviđeno crpljenje vode za potrebu navedenog sustava Z-1 ; Z-2 i Z-3.  Bunari su garantirane izdašnosti Z-1, 15 l/s, Z-2, 11 l/s i Z-3, 60l/s u svim periodima godine. Najniža kota vode u zdencu je dubine 25 m gdje treba postaviti pumpe.  Male udaljenosti zdenaca omogućavaju izvedbu tehničkih rješenja međusobno komunikativne povezanosti bunara. Time je u potpunosti riješen automatski i poluautomatski rad opreme u bunarima, kao i slanje upravljačkih-radnih i kontrolnih signala između opreme u bunarima i centralne opreme za automatiku (upravljačkih ormara).  Zbog mogućnosti potapanja cijelog terena gdje su smješteni bunari, objekti iznad bunara izdignuti su iznad dosad mogućih registriranih vodostaja. Objekti oba bunara djelomično su ukopani u teren a jednim dijelom iznad prirodnog terena. Betonske konstrukcije bunarskih okana pored što se izvodi od vodonepropusnog betona, od prodora podzemnih voda zasićeni su hidroizolacijom. 

Crpni agregati su u oba bunara instalirana, pomoću usponskog cjevovoda DN 80 mm, na dubini od 25 m mjereno od kote terena. Ova dubina omogućava sigurno crpljenje vode u najnižem režimu bunarskih voda, a sa druge strane onemogućava crpnim agregatima crpljenje mulja i pijeska iz bunarskih bušotina.  U objektu je smještena klorna stanica i elektroupravljački sistem vodocrpilišta.  Prizemni dio predviđen je za klornu stanicu i spremište klora, a sprat je određen za smještaj elektro opreme.

Zdenac Z-3 trenutno je u izgradnji i priključenje se očekuje u što skorijem roku.

02-KVALITETA VODE

Kvaliteta vode na izvorištima Gabela i Blace kao i u distributivnoj mreži se redovno kontrolira.  Kontrolu kvalitete radi Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, Služba za higijenu i zdravstvenu ekologiju iz Mostara prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće.

Kakvoću vode određuju fizikalni, kemijski i mikrobiološki pokazatelji.

Ispitivanja pokazuju da je voda na izvorištu Blace odgovarajuće kvalitete za vodu za piće te je preventive radi potrebno kloriranje vode.

Nalazi kvalitete vode na izvorištu Gabela pokazuju da se javlja povišen sadržaj klorida i sulfata. Razlog ovome je činjenica da je nadmorska visina izvorišta Gabela tek nekih 5 m/nv te je zbog blizine mora osjetna intruzija slane vode u podzemno izvorište i njen utjecaj na kvalitetu  vode.

Nalazi o kvaliteti vode u samom distributivnom sustavu grada Neuma su dobri i kvaliteta vode zadovoljava propisane za vodu za piće.

03-OČITANJE VODOMJERA I ISPOSTAVLJANJE RAČUNA

J.P.”Komunalno Neum” d.o.o. vrši očitanje vodomjera na mjesečnom nivou, izuzev očitanja naseljenih mjesta u zaleđu koja se rade dvomjesečno te u ljetnim mjesecima mjesečno.

Očitanje se vrši u dane krajem tekućeg mjeseca a obračun zadnjeg dana tekućeg mjeseca. Računi se ispostavljaju temeljem očitanja vodomjera tj. mjesečne potrošnje. Temeljem istoga se ispostavlja račun za tekući mjesec.

Račune ispostavljamo na adresu objekta ili mailom. Ukoliko želite dostavljanje računa mailom, obavijestite nas telefonski ili mailom na komunalno.poduzeće.neum4@gmail.com ili info@komunalno-neum.com i prvi slijedeći račun će te primiti elektronskim putem.

Uplate se vrše na blagajni poduzeća svakim radnim danom od 8:00 do 14:00, na pošti ili u banci.

Za plaćanja internetom posjetite http://www.neum.komunalno.com i koristite KORISNIČKO IME i LOZINKU koji se nalaze na vašem ispostavljenom računu.

Napomena: Ukoliko vodomjeri nisu dostupni u tekućem mjesecu, (zatrpan, onečišćen šaht, parkirano vozilo ili nedostupan vodomjer iz nekog drugog razloga) šalje se paušalni iznos vodeći računa o prethodnoj potrošnji.

Očitanje vodomjera ili nejasnoće vezane uz gore navedeno mogu se dojaviti telefonom na brojeve  036/880-123 i 036/880-238.

04-REGIONALNI VODOOPSKRBNI SUSTAV GABELA-HUTOVO-NEUM

Općina Neum se pitkom vodom opskrbljuje putem regionalnog vodoopskrbnog sustava “Gabela –Hutovo- Neum”.

Prilikom koncipiranja i projektiranja sustava, sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, osnova za planiranje potrebnih količina i samo dimenzioniranje su bili planovi razvoja koji su predviđali snažnu ekspanziju tzv. “masovnog turizma” i gradnju velikih turističkih kompleksa na poluotoku Klek i na širem području Dubrovačkog zaleđa. Regionalni sustav „Gabela – Hutovo – Neum“ koncipiran je tako da opskrbljuje vodom dijelove općine Čapljina (naselja Dračevo, Gabela, Višići i drugi tzv vodovodni sustav „Dolina Neretve“), naselja u Popovom Polju, danas općina Ravno, dio naselja u zaleđu Dubrovačkog primorja Republika Hrvatska – naselja Bistrina, Smokovljani, Visočani, Čepikuće i dr., te grad Neum i sva naselja općine Neum.

Sam sustav predstavlja jedan od najsloženijih sustava vodoopskrbe u BiH a i šire i planiran je da može na kraju planskog perioda osigurati Q=238,0 l/s vode za sve navedene potrošače. 

Zbog brdovitog terena, velikog a rijetko naseljenog područja, projektiran je relativno složen i zahtijevan sustav vodoopskrbe sa preko 30 km transportnih cjevovoda u vrlo teškom terenu za izvođenje i održavanje, 3 pumpne stanice ukupne visine dizanja od 365 m i 5 sistemskih rezervoara ukupne zapremine od V=5.000 m3. Vrijednost sustava je procijenjena na 15.000.000 KM. Podsustavi koji se oslanjaju na glavni također su veoma složeni (dugački transportni vodovi, pumpne stanice i brojni manji rezervoari).

Gradnja ovog vodoopskrbnog  sustava  započela je 1982. godine i pušten je u rad mada nikada nije završeno sve što je planirano projektom.

Podsustav”Dubrovačko primorje“

U periodu od 1989. godine do 1991. godine, izgrađen je magistralni vod PVC Ø 225 mm od rezervoara „Moševići” do rezervoara “Visočani” dužine oko L=15,0 km za podsustav Dubrovačko primorje (naselja Topolo, Štedrica, Stupa, Ošlje, Smokovljani i Visočani za ukupno 600 stanovnika). 2005. godine izgrađeni su rezervoari „Topolo“ i „Visočani“ i priključni cjevovodi do naselja

Podsustav „Ravno“

1995-1997. godine izgrađen je cjevovod  kojim se povezuje dio naselja općine Ravno i naselja Ravno na ovaj sustav. Iz rezervoara „Hutovo“ urađen je odvojak prema općini Ravno. Planiran je cjevovod  Ø 200 mm, dužine L=18.000,0 m koji  bi transportirao vodu do rezervoara i pumpne stanice „Trnčina“.

Podsustav “Dolina Neretve”

U periodu 1997-2007. godine izgrađen je i vodovodni sustav „Dolina Neretve“, za dio naselja općine Čapljina – Dračevo, Gabela, Svitava, ali je 2002. godine ovaj sustav priključen na vodovodni  sustav Čapljine i više nije dio Neumskog. 

Podsustav „Neum“

Zbog velikih problema regionalno vodovodnog sustava, za potrebe Neuma, aktivirano je izvorište Blace. Ovo izvorište je male izdašnosti sa Qmin=15-20 l/s. Problem vodoopskrbe Neuma nije riješeno, pa korištenje regionalnog vodovodnog sustava ostaje i dalje kao trajno rješenje vodoopskrbe kako grada Neuma tako i cijele općine Neum. Regionalni vodovodni sustav Gabela-Hutovo-Neum je zbog neodržavanja uslijed nedostatka sredstava u dosta lošem stanju i potrebna su veća sredstva za sanaciju i dovođenje u ispravno stanje.

-UPRAVLJANJE OTPADOM-

05-KOMUNALNA INFRASTRUKTURA

J.P.”Komunalno Neum” d.o.o. upravlja prikupljanjem i zbrinjavanjem otpada.

Otpad se odlaže na glavno gradsko odlagalište “Klepovica” koje se nalazi oko 5 km sjeveroistočno od Neuma u udolini u podnožju istoimenog brda. Odlagalište je registrirano kao privremeno odlagalište i u vlasništvu je općine Neum a u upotrebi je više od 30 godina.Koordinate odlagališta su:  42°55’44.57″N   17°40’44.10″E  ukupne površine 21.836 m2.

Otpad u Neumu se prikuplja u oko 150 kontejnera zapremine 1,1 m3, a dinamika odvoza otpada je 23 puta mjesečno (godišnji prosjek). Sakupljanje glomaznog otpada vrši se dva puta tjedno. Na odlagalište se uglavnom odlaže komunalni otpad. Razvrstavanje korisnog otpada: metalni otpad, plastična ambalaža, kartonski i papirni otpad te staklena ambalaža prikupljaju se odvojeno u kontejnerima namijenjenima za isto.

Građevinski otpad se Odlukom OV Neum odlaže također na području Klepovice na deponiju građevinskog otpada.

06-ODLAGANJE KRUPNOG OTPADA

Pod krupnim otpadom podrazumijeva se: kupaonska oprema, stvari za djecu, podne obloge, namještaj, kuhinjska oprema, vrtna oprema te ostali krupni otpad poput prozorskih okvira, roletni, vrata, ljestvi, itd.

Odlaganje krupnog otpada vrši se na lokacijama uz kontejnere za komunalni otpad.

Krupni otpad odvozi se više puta tjedno na deponiju Klepovica.

Mole se korisnici da krupni otpad odlažu na za to predviđena mjesta ponedjeljkom, srijedom i petkom najkasnije do 14:00 sati. 

Napominjemo da građevinski otpad nije krupni otpad te je strogo zabranjeno odlaganje istog bilo gdje osim na za to predviđena mjesta.

Ukoliko se ustanovi odlaganje građevinskog otpada u kontejnere za komunalni otpad te se evidentno utvrdi počinitelj, komunalna inspekcija ima pravo kazniti iste.

Mole se korisnici komunalnih usluga da prijave odlaganje građevinskog otpada na brojeve telefona: komunalna inspekcija 036/880-062 i J.P.”Komunalno Neum” d.o.o. 036/880-123.